Leading Exporter of battery operated manual road sweeper from Ahmedabad.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Walk behind |
| Cleaning Width | 1000 mm |
| Roller Working Width | 1000 mm |
| Hopper Capacity | 40 L |
| Type | Manual (Walk Behind) |
| Rated Input Power | 1800 Watt |
| Coverage Area | 1500 m2/hr |
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Tank Capacity | 40 L |
| Max Working Time | 4 Hours |
| Application | for Commercial use |
| Battery Voltage | 12 V |
| Max. Brush Speed | 4 Km/hr |
| Dust Filter Type | Cartridge |
| Run Time | 4 Hours |
| Charging Type | External charger |
| Application Area | Airport, Factory floor, Indoor floor, Warehouse, Hospital, Mall |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Weight | 70 Kg |
| Warranty | 1 Year |
| No. of Wheels | 2 |
| Colour | Yellow |
| Power Source | BATTERY |
Minimum order quantity: 01 Piece
Backed by a strong vendors’ base and rich industry experience, we are able to provide a Battery Operated Manual Road Sweeper that has bucket system which helps out in collecting dust. This cleaner is fully examined against quality parameters for the assurance of flawlessness in it. Our wide spectrum of clients has declared it as the best product for road cleaning purpose due to its several qualitative attributes.
Features-
Low fuel consumption
Impeccable performance
Excellent design
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
0, Survey No-157, Ramdev Ind. Estate, 0, 0, Kuha Daskroi, Kuha, Ahmedabad - 382433, Gujarat, India