Pioneers in the industry, we offer truck mounted bitumen sprayer from India.
₹ 990000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Truck Mounted |
| Burner Type | Diesel Burner |
| Capacity | 6000 LITER |
| Usage/Application | Road Construction Work |
| Spray Width | 4 m |
| Spray Control | Manual Valve |
| Bitumen Pump Drive | Engine Driven |
| Model Name/Number | HRE/TRUCKSPRAYER |
| Air Pressure | YES |
| Heating System | Direct Fired |
| Chassis Make | Ashok Leyland |
| Brand/Make | Hindustan Equipments |
| Operation Mode | Automatic |
| Dimension | 16050*3035*3500 mm |
| Weight | 75 ton |
| Voltage | 360 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
A/43, Pushpak Tenament,Kabir, Chok Opp,Smruti Mandir Isanpur, Ahmedabad - 382443, Gujarat, India