Our range of products include mobile concrete batching plant 20 cum/hr, automatic mobile concrete batching plant, fully automatic concrete batching plant, concrete batching plant 30 cum, concrete batch mix plant and concrete batching plant.
₹ 3500000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 20 m³/hr |
| Mobility | Trailer Mounted |
| Brand | HINDUSTAN |
| Capacity | 20 cum/hr |
| Power Source | Electric |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Control System | Automatic |
| Mixer Type | Pan |
| Usage/Application | BUILDING Construction |
| Number Of Bins | 4 Bin |
| Discharge Height | 3 m |
| Plant Type | On Wheel |
| Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Mobile Concrete Batching Plant |
₹ 3500000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 20 m³/hr |
| Mobility | Trailer Mounted |
| Brand | HINDUSTAN |
| Capacity | 20 cum/hr |
| Power Source | Electric |
| Control System | Automatic |
| Mixer Type | Pan |
| Usage/Application | Road Construction |
| Number Of Bins | 2 Bin |
| Discharge Height | 3 m |
| Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Mobile Concrete Batching Plant |
| Brand Type | Hindustan Road Equipments |
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | Stationary Plant |
| Capacity | 30 cum/hr |
| Output Capacity | 30 m3hr |
| Mixer Type | Planetary Mixer |
| Water Feeding System | Fully Automatic |
| Batch Capacity | 0.5 m3 |
| Control System | Fully Automatic |
| Cement Storage | Bag Feeding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | Stationary Plant |
| Capacity | 30 cum/hr |
| Output Capacity | 30 m3hr |
| Mixer Type | Planetary Mixer |
| Batch Capacity | 0.5 m3 |
| Control System | Fully Automatic |
| Cement Storage | Single Silo |
| No Of Bins | 4 Bin |
| Application | RMC Plant, Project Site |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Road Construction |
| Finishing | Painted |
| Is It Portable | Portable |
| Brand | Hindustan Road Equipments |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Concrete Batching Plant |
| Water Feeding System | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 30 m³/hr |
| Plant Type | Stationary Plant |
| Capacity | 30 cum/hr |
| Mobility | stationary |
| Output Capacity | 30 m3hr |
| Mixer Type | Planetary Mixer |
| Brand | Hindustan Road Equipments |
| Water Feeding System | Semi Automatic |
| Batch Capacity | 0.75 m3 |
| Control System | Fully Automatic |
| Power Source | Genset |
| Cement Storage | Single Silo |
| SkipHoist Conveyor | Belt Conveyor |
| No Of Bins | 4 Bin |
| Voltage | 440 V |
| Application | RMC Plant, Project Site |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Building Construction |
| Finishing | Painted |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Concrete Batching Plant |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | Stationary Plant |
| Capacity | 20 cum/hr |
| Output Capacity | 20 m3hr |
| Mixer Type | Pan Mixer |
| Water Feeding System | Semi Automatic |
| Batch Capacity | 0.5 m3 |
| Control System | Fully Automatic |
| Cement Storage | Single Silo |
| Model/Type | HRE-MCB20 |
| Brand/Make | Hindustan |
| Model Name/Number | HRE/20CUM |
| SkipHoist Conveyor | Belt Conveyor |
| No Of Bins | 2 Bin |
| Application | RMC Plant, Project Site |
| Material | Mild Steel |
| Power(W) | 80-100KVA |
| Weight | 15 ton (approx) |
| Water tank | 500 L |
| Water pump | 2 HP |
| Pan type mixer capacity | 750 L |
| Mixer motor | 15 kW |
With the inclusion of some famed vendors of the industry, we offer a robust designed Concrete Batching Plant. This paver finisher is well known for its striking features like easy to use, durability and optimum functionality amongst other competitive product present in the market.
₹ 3700000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 20 m³/hr |
| Mobility | Trailer Mounted |
| Mixer Type | Pan |
| Capacity | 20 cum/hr |
| Power Source | Electric |
| Control System | Automatic |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Number Of Bins | 4 Bin |
| Output Capacity | 20 meter cubes/hr |
| Usage/Application | Road Condtruction |
| Plant Type | On Wheel |
| Brand | Universal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
0, Survey No-157, Ramdev Ind. Estate, 0, 0, Kuha Daskroi, Kuha, Ahmedabad - 382433, Gujarat, India