Providing you the best range of mobile concrete batching plant with effective & timely delivery.
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 30 m³/hr |
| Mixer Type | Pan |
| Mobility | Trailer Mounted |
| Brand | Hindustan |
| Power Source | Electric |
| Control System | Automatic |
| Number Of Bins | 4 Bin |
| Capacity | 30CUM/HR |
| Model Name/Number | HRE/30 |
| Material | MS |
| Discharge Height | 3.5 m |
| Plant Configuration | On Wheel |
| Out put capacity | 16 m3/hr |
| Weight | 7.5 ton |
| Pan type mixer capacity | 501 L |
| Mixer volume | 752 L |
| Mixer motor | 19 kW |
| Aggregate storage hopper | 2 or 4 |
| Each bin capacity | 2.75 m3 |
| Cement weighing hopper capacity | 300 kg |
| Water tank | 500 L |
| Water pump | 2 hp |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
A/43, Pushpak Tenament,Kabir, Chok Opp,Smruti Mandir Isanpur, Ahmedabad - 382443, Gujarat, India