Pioneers in the industry, we offer tractor mounted hydraulic broomer from India.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 2000 mm |
| Brush diameter | 600 mm |
| Mounting type | Rear mounted |
| Roller Working Width | 2000 mm |
| Rated Input Power | 1200 Watt |
| Hydraulic flow | 40 L/min |
| Max. Brush Speed | 3 Km/h |
| Required HP | 45 HP |
| Power Source | Hydraulic drive |
| Sweep type | Collecting sweep |
| Brush material | Polypropylene |
| Coverage Area | 1500 m2/hr |
| Hopper capacity | 0.4 m3 |
| Max. Climbing Rate | 12% |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Weight | 600 KGS |
| Dust control | Water spray |
| Dimension | 6FTX5.5FTX4FT |
| Warranty | 1 Year |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| No. of Wheels | 4 |
| Colour | DOWN GLOW |
| Noise Level | Less than 75 dB |
| Dust Hopper Capacity | 200 L |
| Water tank capacity | 150 L |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
0, Survey No-157, Ramdev Ind. Estate, 0, 0, Kuha Daskroi, Kuha, Ahmedabad - 382433, Gujarat, India