Vaccum sweeper
₹ 3500000 / Number Get Latest Price
| Sweeping width | 2400 mm |
| Mounting type | Rear mounted |
| Rated Input Power | 2800 Watt |
| Required HP | 45 HP |
| Brush material | Polypropylene |
| Coverage Area | 2600 m2/hr |
| Suction Fan Type | Blower type |
| Safety Shutdown | Semi Automatic |
| Auxiliary Engine | 76 hp diesel engine |
| Power Source | Diesel |
| Sweeping Head Type | By blower |
| Overall Sweeping Width | 2250mm |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Product Type | Vaccum sweeper |
| Dust control | Dry only |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Type of Road Sweeping Machine | Tractor Mounted Road Sweeper |
| No. of Wheels | 4 |
| Hopper Capacity | 4000kg |
| Colour | Blue |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
Minimum order quantity: 01 Number
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 1600 MM |
| Mounting type | Rear mounted |
| Fuel Type | Hydraulic Oil |
| Type | Tactor-Mounted |
| Roller Working Width | 1200 mm |
| Rated Input Power | 1200 Watt |
| Required HP | 35 HP |
| Max. Brush Speed | 5 km/hr |
| Brush material | Polypropylene |
| Coverage Area | 2600 m.sq/hr |
| Hopper capacity | 1.0 m3 |
| Sweeping Mechanism | Vacuum |
| Power Source | Diesel |
| Max. Climbing Rate | 15% |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Dust control | Dry only |
| Warranty | 1 Year |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Noise Level | Less than 80 dB |
| Dust Hopper Capacity | 500 L |
| Water tank capacity | 150 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Chassis GVW | 12 ton |
| Hopper capacity | 1.0 m3 |
| Sweeping system | Vacuum |
| Dust Hopper Capacity | 500 L |
| Mounting type | Rear mounted |
| Type | LCV VEHICLE MOUNTED |
| Sweeping width | 1600 mm |
| Required HP | VEHICLE CHASSIS |
| Power source | Engine driven |
| Emission norm | BS4 |
| Brush material | Polypropylene |
| Water tank capacity | 150 L |
| Sweeping Mechanism | Vacuum |
| Fuel Type | Hydraulic Oil |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Dust control | Dry only |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1 KW |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
A/43, Pushpak Tenament,Kabir, Chok Opp,Smruti Mandir Isanpur, Ahmedabad - 382443, Gujarat, India