Offering you a complete choice of products which include hydraulic road sweeper broom.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 2000 mm |
| Mounting type | Tractor towed |
| Brush diameter | 600 mm |
| Power source | HYDRAULIC OIL |
| Brush material | PPN |
| Hydraulic flow | 40 L/min |
| Hopper capacity | 250-300 KGS |
| Required HP | 45 HP |
| Sweep type | Collecting sweep |
| Brand/Make | Hindustan |
| Material | MS |
| Size | 2000 MM |
| Max sweeping speed | 10 km/h |
| Water tank capacity | 150 L |
| Angle adjustment | Hydraulic |
| Dust control | Water spray |
| Water spray | With spray |
| Brush Speed (Rpm) | 0-350 RPM |
| Motor Type | Hydraulic |
| Main Brush (mm) | 600mm |
| Application | Road,Floor (In Industry),Lanes,By -Lanes,Vehicle Parking Areas,etc. |
| Operated by | Tractor OR JCB |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
We offer superior quality Hydraulic Road Broom Sweeper to our valuable clients. The procured road sweeper is a tractor mounted machines which help in the cleaning of roads and are used by companies who are associated with road maintenance.
Apart from this, we procured this reliable sweeper from the certified manufacturer of this market. Our procuring agents make sure that the procured product should be manufactured in sync with international quality standards.
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
A/43, Pushpak Tenament,Kabir, Chok Opp,Smruti Mandir Isanpur, Ahmedabad - 382443, Gujarat, India