Offering you a complete choice of products which include tractor mounted sweeper, tractor mounted hydraulic road sweeper and tractor mounted road sweeper.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 2000 mm |
| Hopper capacity | 0.4 m3 |
| Mounting type | Rear mounted |
| Fuel Type | Hydraulic Oil |
| Type | Tactor-Mounted |
| Roller Working Width | 2000 mm |
| Rated Input Power | 1200 Watt |
| Required HP | 45 HP |
| Max. Brush Speed | 10 km/hr |
| Brush material | Polypropylene |
| Coverage Area | 2600 m.sq/hr |
| Sweeping Mechanism | Broom |
| Power Source | Diesel |
| Max. Climbing Rate | 15% |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Weight | 500 KGS |
| Dust control | Water spray |
| Warranty | 1 Year |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Colour | ORANGE |
| Noise Level | Less than 80 dB |
| Dust Hopper Capacity | 200 L |
| Water tank capacity | 150 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 2000 mm |
| Hopper capacity | 0.4 m3 |
| Mounting type | Rear mounted |
| Roller Working Width | 2000 mm |
| Rated Input Power | 1200 Watt |
| Required HP | 45 HP |
| Brush material | Polypropylene |
| Coverage Area | 2600 m.sq/hr |
| Power Source | Diesel |
| Max. Climbing Rate | 12% |
| Max sweeping speed | 5 km/h |
| Dust control | Dry only |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Dust Hopper Capacity | 500 L |
| Water tank capacity | 150 L |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Sweeping width | 2000 mm |
| Hopper capacity | 250-300 kgs |
| Mounting type | Rear mounted |
| Roller Working Width | 2000 mm |
| Rated Input Power | 1200 Watt |
| Max. Brush Speed | 10 km/hr |
| Required HP | 45 HP |
| Power source | Hydraulic drive |
| Brush material | PPN |
| Coverage Area | 2600 m.sq/hr |
| Max. Climbing Rate | 12% |
| Max sweeping speed | 10 km/h |
| Dust control | Water spray |
| Warranty | 1 Year |
| Operating mode | Hydraulic controls |
| Dust Hopper Capacity | 500 L |
| Water tank capacity | 150 L |
Minimum order quantity: 01 Piece
A tractor-mounted road sweeper is an attachment fitted to a tractor (usually via 3-point linkage or PTO) that’s used to clean roads, streets, highways, yards, industrial areas, and construction sites. It removes dust, sand, gravel, debris, leaves, and mud efficiently.
🔧 Main ComponentsSweeping Brush (Broom)
Cylindrical or side brush
Made of nylon, polypropylene, or steel wire
Hydraulic SystemFor lifting, angling, and height adjustment
Water Sprinkler System (Optional but common)
Reduces dust during sweeping
Debris Collection System (Optional)
Hopper or conveyor type
Frame & Mounting
3-point linkage or front loader mounting
Hiren Y. Bhatt (CEO)
Hindustan Road Equipments
A/43, Pushpak Tenament,Kabir, Chok Opp,Smruti Mandir Isanpur, Ahmedabad - 382443, Gujarat, India